حرف شمال

تاریخ: 30-11-1396, 15:30
کد خبر: 869
معاون حقوقی و نظارت گمرکات خبر داد:
معاون حقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران از اجرای فاز دوم برنامه تیر الکترونیک بین ایران و ترکیه خبر داد و گفت: تاکنون پولشویی در گمرکات کشور گزارش نشده است.

حرف شمال: علیرضا مقدسی صبح دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل گمرکات مازندران، تجارت خارجی را از حلقه های اتصال هر کشور برشمرد و گفت: تسهیل و امنیت تجارت از موضوعات بسیار مهم در این حوزه است و برخی صاحبنظران بر این عقیده هستند که توسعه، تسهیلات را به ارمغان می آورند.

وی با بیان اینکه تجارت خارجی بحث بین المللی است افزود: گمرک جمهوری اسلامی ایران در بعد ملی، اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، اصل ۴۴، قانون فع موانع تولید را در دستور کار قرار داده است.

وی حسابرسی پس از ترخیص را از دیگر طرح های گمرک برشمرد و گفت: برنامه تیر الکترونیک بین کشورها فقط بین ایران و ترکیه اجرا شده و فاز دوم آن نیز اجرا شده است و پس از اجرای فاز سوم، به صورت بین المللی اجرا می شود.

مقدسی با اشاره به اینکه طرح بین المللی با عنوان حمل ترکیبی نیز اجرا شده است گفت: ایران در این پروژه آزمایشی پیشگام بوده است و دو کانتینر به صورت آزمایشی از مرز زمینی و دریایی به دو کشور خارجی ارسال می شود و ایران در اجرای این پروژه موفق بوده است.

معاون گمرک جمهوری اسلامی ایران به برنامه طبقه بندی حاملان اقتصادی مجاز اشاره کرد و گفت: باید تسهیلات کافی با ظرفیت های قانونی به صادرکنندگان داده شود و از اویل سال آینده گمرک ایران، پلمپ ها خود را اعتبارسنجی می کند و « آرف آی دی» به محموله ها نصب می شود و کالاها را ردیابی می کند.

نصب جی پی اس روی ۱۰۶ هزار دستگاه کامیون

وی بهره گیری از سگ های مواد یاب و جی پی اس را از دیگر طرح های نظارتی برشمرد و گفت: تاکنون ۱۰۶ هزار دستگاه جی پی اس بین کامیون ها برای ردیابی آنان نصب شده است.

مقدسی استفاده از دستگاههای پلاک خوان را از دیگر ابزارهای کنترلی گمرکات برشمرد و گفت: در حال حاضر ۱۵ دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات ایران نصب شده است و این دستگاهها در ۳۰ ثانیه یک دستگاه کامیون را رصد و اسکن می کند و روزانه ۱۳۰۰ کانتینر توسط این دستگاهها اسکن می شود.

معاون خقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران، رصد ترانزیت و پولشویی را از دیگر برنامه های کنترلی برشمرد و گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر پولشویی در گمرکات نداشته ایم.

وی از تشکیل ۱۸۰۰ پرونده قاچاق کالا به ارزش هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در گمرکات کشور خبر داد و گفت: برای بیش از ۵۰۰ مورد قاچاق انسان به صورت فردی یا گروهی، ایرانی یا اتباع بیگانه پرونده تشکیل شده است.

وی از کشف ۸۷ تن مواد مخدر گمرکات کشور در سال جاری خبر داد و گفت: اخیرا پرونده ای با عنوان روغن موتور کشف شد که در بین آن، ۱۵ تن مواد مخدر به دست آمده است.

مقدسی به کاهش چشمگیر ترانزیت خارجی در گمرکات مازندران اشاره و اضافه کرد باید این مسئله آسیب شناسی شود.

در این مراسم از تلاشهای علی اصغر یوسفی نژاد مدیرکل سابق گمرکات مازندران تقدیر و علی یوسفی منش به عنوان مدیرکل جدید معرفی شد./مهر


نظرگاه شما
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
نظرسنجی
تازه ترین عناوین