حرف شمال

تاریخ: 3-03-1401, 02:21
کد خبر: 277
حرف شمال گزارش می دهد؛
سی و چهارمین دوره انتخابات کشور در مازندران همراه با شگفتی‌ها و پدیده‌هایی بوده که آن را از دیگر انتخاب‌ها متمایز کرده است.

سی و چهارمین دوره انتخابات کشور در مازندران همراه با شگفتی‌ها و پدیده‌هایی بوده که آن را از دیگر انتخاب‌ها متمایز کرده است.
به گزارش حرف شمال، مازندران با مشارکت بیش از ۷۲ درصدی در انتخابات مجلس اگرچه نتوانست رکورد مشارکت ۷۶ درصدی مجلس نهم را بشکند اما در این دوره نیز در کشور رتبه بالایی را کسب کرده است.

بررسی ترکیب آرای منتخبان مجلس دهم در مازندران نشان از خانه‌تکانی در ترکیب ای دوره مجلس نشان می‌دهد و اکثریت نمایندگان مجلس نهم در این مجلس حضور ندارند.

در حوزه ساری و میان درود دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با یک شوک و تأیید صلاحیت نشدن هر دو نماینده فعلی مجلس در انتخابات آغازشده بود و سرانجام محمد دامادی موفق به تأیید صلاحیت شد.

در حوزه انتخابیه ساری که علی‌اصغر یوسف نژاد که قبلاً نیز سابقه نمایندگی مردم را در مجلس داشت با اخذ ۱۱۶ هزار و ۵۴۰ رأی و محمد دامادی با اخذ ۶۷ هزار و ۱۵۸ رأی راهی مجلس شورای اسلامی شدند.

این دو منتخب که بیشتر به جریان اصلاح‌طلبی و حامیان دولت منتسب هستند و در این حوزه هم‌چنین منصور علی زارعی کیاپی با اخذ ۶۳ هزار و ۱۹۲ رأی، عباسعلی ابراهیمی با اخذ ۴۳ هزار و ۶۴۲ رأی و علی بابایی کارنامی که دارای تفکر اصول‌گرایی بودند با اخذ ۳۲ هزار و ۶۸۲ رأی به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

 در حوزه انتخابیه آمل، عزت‌الله یوسفیان ملأ برای چهارمین بار متولی به خانه ملت راه یافت و در بین منتخبان مردم مازندران، تنها نماینده‌ای است که سابقه چهار دوره نمایندگی را پشت سر هم تجربه کرده است.
 

اصلاح طلبان در مازندران پیش افتادند/ حضور چهره‌های جدید انتخابات 94

 

 
 
در این حوزه انتخابیه رضا حاجی پور و عبدالله حسینی که جریان منتسب به اصلاح‌طلبی بودند و تلاش‌های زیادی برای جلب آرای عمومی کرده بودند به‌عنوان نفر دوم و سوم معرفی شدند.

 شگفتی‌های دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مازندران، کنار گذشته شدن نمایندگان مجلس نهم در برخی حوزه‌های انتخابیه ازجمله بابلسر و فریدون‌کنار بوده است

از شگفتی‌های دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مازندران، کنار گذشته شدن نمایندگان مجلس نهم در برخی حوزه‌های انتخابیه ازجمله بابلسر و فریدون‌کنار بوده است و مقداد نجف نژاد با کسب بیش از ۲۷ هزار رأی از خانه ملت خداحافظی باید کند و جایش را به ولی‌الله نانوا کناری که دارای تفکر اصولگرایی است، بدهد.

در حوزه بهشهر، نکا و گلوگاه که شاهد مشارکت ۸۱ درصدی مردمان این حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس بودیم نیز شاهد تغییر در نمایندگی ملت بوده‌ایم و علی‌محمد شاعری از معاونان وزیر دولت دهم و با تفکر اصولگرایی با کسب بیش از ۷۰ هزار رأی به‌عنوان نفر اول از این حوزه به مجلس راه یافت.

در حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد که رقابت شدید بین جریان اصلح طلب و حامیان دولت در فرایند تبلیغات بوده است، شمس الله شریعت نژاد نماینده فعلی مجلس و از حامیان دولت توانست با کسب بیش از ۴۶ هزار رأی دوباره به خانه ملت راه یابد.

در حوزه انتخابیه نور و محمودآباد، عبدالوحید فیاضی با تفکر اصولگرایی جایش را به علی اسماعیلی با تفکر اصلاح‌طلبی داد و با کسب بیش از ۳۶ هزار رأی به‌عنوان نفر اول به مجلس راه یافت.

در حورِ انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت که شاهد مشارکت ۶۶ درصدی در انتخابات بودیم و رقابت اصلی بین سه گزینه قاسم احمدی، حمزه علی ریاحی و سید هاشم فاطمی بودیم سرانجام قاسم احمدی نماینده مجلس نهم‌ با کسب بیش از ۳۹ هزار رأی به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

در حوزه قائم‌شهر، سیمرغ، سوادکوه شمالی و سوادکوه نیز مردم به یک نماینده مجلس در انتخابات نه گفتند و عبدالله رضیان با ۶۲ هزارو ۲۳۵ رأی به‌عنوان نفر اول به مجلس شورای اسلامی راه یافت و رقابت بین کمال علی پور دیگر نماینده کنونی مجلس با ۴۶ هزارو ۸۶۱ رأی و سید علی ادیانی با ۴۴ هزار و ۸۲۹ رأی به دور دوم کشیده شدند

راه یابی آقای سفیر به مجلس

انتخابات در حوزه انتخابیه بابل نیز شگفتی‌ساز شد و علی نجفی خوش رودی که به‌عنوان سفیر ایران در قرقیزستان فعالیت دارد و دو روز بعد از شروع تبلیغات رسمی انتخابات وارد میدان رقابت‌ها شده بود توانست بیشترین آرای مردم را کسب کند و روانه مجلس شود.

در این حوزه انتخابیه، حسین نیاز آذری نماینده فعلی مردم بابل در مجلس و طاهر نژاد برای کسب یک کرسی دیگر به مرحله دوم رقابت‌های مجلس کشیده شدند.

بررسی نتایج انتخابات در مجلس خبرگان رهبری نشان می‌دهد که لیست تهیه‌شده از سوی جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز رأی آورد و آیت‌الله صادق لاریجانی آملی، آیت‌الله طبرسی، آیت‌الله معلمی و آیت‌الله توکل بیشترین شمار آرای مردم را کسب کرده‌اند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران مجموع واجدین شرایط رأی دادن در این دوره از انتخابات در مازندران را ۲ میلیون و ۲۳۵ هزار و ۶۳۸ نفر اعلام کرد و یادآور شد: از این تعداد، ا میلیون و ۶۱۶ هزار و ۸۰۱ نفر از مردم ولایتمدار مازندران در انتخابات هفتم اسفندماه شرکت نمودند که حضور ۷۲.۳درصدی را در این حماسه پرشور سیاسی رقم زدند.

یونسی با اعلام این‌که مردم مازندران در چهار شهرستان استان در این دوره از انتخابات، بالای ۹۰ درصد مشارکت را ثبت کردند، خاطرنشان ساخت: شهرستان سوادکوه شمالی با مشارکت ۹۸.۳درصدی بالاترین حماسه حضور را در کشور رقم زد و سیمرغ با ۹۶.۴، نور با ۹۶ درصد و محمودآباد با ۹۲.۳ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

پایش نتایج انتخابات مجلس در مازندران نشان می دهد که ترکیب نمایندگان استان در مجلس دهم بیشتر اعتدالی است.


نظرگاه شما
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
نظرسنجی
تازه ترین عناوین