حرف شمال

تاریخ: 21-04-1399, 11:01
کد خبر: 1126
وقتی کرونا را جدی نمی‌گیریم؛
رسانه‌ای همچون صداوسیما بعنوان جامع‌ترین،مورد استفاده‌ترین و تاثیرگذارترین رسانه در بین طیف متوسط و روبه پایین جامعه که به لحاظ عددی نیز جمعیت بیشتری را شامل می‌شود،نتوانسته درست عمل کند.

حرف شمال _ به قلم لاله انگورج تقوی؛ کرونا مجدداً اوج گرفته،تعداد مبتلایان و فوتی‌ها زیاد شده،برخی از شهرها در وضعیت قرمز قرار دارند و تعداد زیادی در مرحله هشدار...
در مازندران نیز اوضاع همین‌گونه است.حال این روزهای استان کرونایی‌ست، نفس‌ها تنگ و استرس‌ها بیشمار!
اما آنچه در آمار می‌آید فقط از روی آمار ثبتی در بیمارستان‌های مخصوص کرونایی‌هاست.
چنانچه بخواهیم منطقی موضوع را مطرح کنیم، باید گفت وضعیت شهرستان‌های فرعی نیز نباید خوب باشد،یعنی اگر نوشهر قرمز اعلام شده،حتما بیماران چالوس و کلاردشت بعنوان مراکز درمانی زیرمجموعه آن زیاد بوده یا کروناویروس در آن‌ها شایع است که به قرمزی نوشهر انجامیده.
به هر روی آنچه مبرهن است،اوج‌گیری دوباره ویروس کویید ۱۹ است.
ویروسی به زعم نگارنده باهوش،که درمراحل مختلف،عکس‌العمل‌های گوناگون دارد، عوارض مختلف به جا میگذارد و هربار علائم بالینی متفاوتی را بروز می‌دهد.
از سرفه وتنگی نفس روزهای اول آمدنش گرفته تا علایمی همچون مشکلات مغزی،قلبی و پوستی و تازگی‌ها که به اذعان متخصصانِ درمان،بی‌علامت، انسانها را به کام مرگ می‌کشاند.
دیگرکودکان هم از شرش در امان نیستند و اخبار زیادی در خصوص ابتلای کودکان منتشروتاییدکه متاسفانه منجر به فوت آنها شد.
از سوی دیگر،برای کسانی که بیماری زمینه‌ای ندارند هم بسیار خطرناک وکشنده دیده شده است.
با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که کویید ۱۹ ویروسی با قابلیت‌های پیدا و پنهان دیگری‌ست که همین امر موجب مستاصل ماندن دانشمندان،پزشکان و سیاستمداران دنیا در برابر آن شده و تاکنون نتوانستند جهت جلوگیری از شیوع آن،یا نحوه برخورد با آن،وحتی درمان قطعیش برنامه‌ای درست و قابل اتکا داشته باشند.
سازمان بهداشت جهانی که از ابتدا چاره‌ای جز شستن و ضدعفونی کردن دست‌ها پیش پای مردم جهان نمی‌گذاشت،این روزها هم تنها راه مقابله را استفاده از #ماسک می‌داند.
گرچه مردم گمان می‌کردندباآمدن تابستان و گرم شدن هوا،اثرات این ویروس کم یا تمام شود،اماشیوع مجدد آن نشان داد تغییرات آب وهوایی هم تاثیری در شیوع این ویروس نداشته و این راه ادامه دارد.
در این بین برخی سیاست‌های نادرست مدیریتی که آن هم ریشه دروضعیت اقتصادی کشوردارد،همچون بازگشایی مجدد مشاغل پرخطر، از یک سو و برخی حرکات و رفتارهای مردم که ناشی از بی توجهی،ساده‌انگاری، بی‌فرهنگی ویا بی‌مبالاتی آنهاست از دیگر سو،به شیوع این ویروس دامن زد.
اینکه وضعیت اقتصادی مردم بسیار آسیب دیده،اثرات سوءِ قرنطینه گذشته بر کسب و کارها نه تنها جبران نشده که روزبروز بیشتر می شود وهمچنین مدیران کشور نتوانستند آن‌طور که باید درجهت رفع تبعات ناشی از کرونا برآیند وحتی بجز کرونا،اوضاع بازار دستخوش نوسانات بسیارنابسامان است، مسئله‌ای نیست که بتوان آنرا نادیده گرفت و یا کتمان کرد،امااینکه در این اوضاع،سواحل شمال پر از مسافر باشد،ترافیک مسافران در جاده‌ها طولانی،مراسم عروسی و عزا بدون کمترین مراعات بهداشتی برگزار شود،جشن‌ تولد و دورهمی‌ها برقرار و فاصله‌گذاری اجتماعی فقط سوژه طنز پراکنی‌های شبکه‌های اجتماعی باشد،اینکه با وجود همه هشدارهای داخلی و خارجی کرونا توسط مردم جدی گرفته نمی‌شودجای گلایه و انتقاد دارد.
در این بین گرچه رسانه‌ها کوتاهی نکردند اما رسانه‌ای همچون صداوسیما بعنوان جامع‌ترین،مورد استفاده‌ترین وتاثیرگذارترین رسانه در بین طیف متوسط و روبه پایین جامعه که به لحاظ عددی نیز جمعیت بیشتری را شامل می‌شود،نتوانسته درست عمل کند.

بعنوان تنها مثال در این بخش،عدم استفاده از ماسک و یا استفاده نادرست از آن و قراردادن #ماسک_برچانه! یا زیر بینی را بیان میکنم که شاید در نگاه اول مسئله مهمی به نظرنرسد،اما موجب آموزش و اشاعه فرهنگی نادرست می‌شود.
چیزی که سوژه دست انداختن‌های صدا و سیما توسط طنازان مجازی شده است.همین امر به وفور در جامعه قابل مشاهده است.
عدم استفاده از ماسک ورعایت بهداشت و ساده انگاشتن این بیماری موجب شده تا تب کرونا بالا بگیرد.
آمار بالای مرگ ومیر ناشی از کرونا،درچند روز اخیر،آماری وحشت‌آور است.روزانه حدود ۲۰۰ نفر در کشورمان براثر ابتلا به کرونا جان خودرا ازدست می‌دهند،کودک و بزرگسال، پیروجوان و زن ومرد ندارد،همه ما با این ویروس درگیریم وباید مراقب خود و اطرافیانمان باشیم.
در این روزهای کرونایی بیش ازگذشته باید حواسمان جمع باشد.ازحضور بی مورد در خارج از خانه جلوگیری کنید،چنانچه مجبور به خروج از منزل هستید،فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید،استفاده از هر ماسکی،حتی آنها که در خانه‌ها دوخته می‌شود،الزامیست، شستشوی دستها و ضدعفونی سطوح را فراموش نکنیم.
کادر درمان درطی این چندماه،خسته ورنجور شده و ازپاافتاده است،به آنها رحم کنیم.
باید تا جایی که میشود زنجیره انتقال راقطع تا ازاین روزهای وحشت عبور کنیم.


نظرگاه شما
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
نظرسنجی
تازه ترین عناوین