حرف شمال

تاریخ: 26-05-1401, 12:41
کد خبر: 1163
مدیرکل منابع طبیعی غرب مازندران خبر داد؛
بالغ بر ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ تومان اعتبار، امسال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در غرب مازندران اختصاص یافت.

به گزارش حرف شمال، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر گفت: از این میزان ۱۳ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آبخیزداری مکانیکی، حفاظت و جلوگیری از فرسایش خاک در سیلاب با هدف ذخیره منابع آبخیزداری در این حوزه، تعلق قرار گرفته است.
 
سنگاری با اشاره به بهره برداری ۱۰ طرح آبخیزداری مکانیکی تا پایان سال مالی امسال (با این میزان اعتبار) افزود: با تکمیل این طرح ها، ۲۶ هزار و ۸۱۲ هکتار از سطح منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه را پوشش می‌دهد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر گفت: برخی از این طرح‌ها شامل بند مشبک سرشاخه‌گیر رودخانه خیرودکنار نوشهر با اعتبار ۴ میلیارد تومان، بند سرشاخه گیر رودخانه‌های میجران با اعتبار ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان و بند سرشاخه گیر پلنگ رود رامسر هم با اعتبار ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان ساخته می‌شوند.
سنگاری، با بیان اینکه اجرای طرح‌ها در مرحله مناقصه قرار داشته و با انتخاب پیمانکار کار اجرایی آن‌ها آغاز خواهد شد، از اجرای ۷ طرح آبخیزداری سازه‌ای سنگ ملاتی، بتنی و گابیونی برای کنترل جریان‌های آبی شامل ساخت سازه‌ای در منطقه سیاه بیشه با حجم عملیات هزار و ۲۰۰ مترمکعب و اعتبار ۵۴۱ میلیون تومان، ساخت سازه گابیونی در، ولی آباد بخش مرزن آباد چالوس و نیز منطقه کوهپر بخش کجور در مجموع با حجم عملیات هزار و ۸۰۰ مترمکعب و اعتبار یک میلیارد و ۲۶ میلیون تومان، ساخت بند‌های اصلاحی سنگ و ملاتی با حجم عملیات ۸۰۰ مترمکعب و اعتبار ۳۶۰ میلیون تومان و همچنین ساخت دیواره حایل با حجم ۵۵۰ مترمکعب و اعتبار ۲۵۳ میلیون تومان خبر داد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر افزود: در حوزه میخ ساز بخش کجور نیز ساخت سازه سنگی، ملاتی و گابیونی با حجم عملیات ۸۰۰ مترمکعب و اعتبار ۳۶۰ میلیون تومان، منطقه اشکورات شهرستان رامسر ۶۰۰ مترمکعب ساخت سازه سنگی ملاتی و گابیونی با اعتبار ۳۴۲ میلیون تومان و در حوزه سد صلاح الدین کلا، محدوده شهر کجور سازه سنگی، ملاتی و گابیونی با حجم عملیات هزار و ۵۰۰ مترمکعب و اعتبار ۷۳۰ میلیون تومان اجرایی می‌شود.
سنگاری با بیان اینکه بیش از ۳۵۰ میلیون تومان هم برای کار‌های نظارتی بر اجرای طرح‌های آبخیزداری این اداره کل، در نظر گرفته شده است تصریح کرد: ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از کل مبلغ اختصاص یافته صندوق توسعه ملی برای کار‌های بیولوژی جنگلداری، جنگل کاری، حفظ و مراقبت و اقداماتی در ارتباط با حفظ، توسعه و احیای مراتع منطقه هزینه خواهد شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر، اجرای طرح‌های حفاظتی و توسعه مراتع در سطح ۲۹۰ هکتار از منطقه اشکورات شهرستان رامسر، ۲۰۰ هکتار در سیاه بیشه، ۱۵۰ هکتار در منطقه آسیاب رود مرزن آباد و نیز انجام فعالیت‌هایی مانند کپه کاری گونه‌های مرتعی، تکثیر گیاهان دارویی و علوفه دامی در ۲۰۰ هکتار مراتع این حوزه را از دیگر طرح‌ها برشمرد.


نظرگاه شما
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
نظرسنجی
تازه ترین عناوین