حرف شمال

تاریخ: 8-05-1399, 00:59
کد خبر: 1142
در گفتگو با معاون غذا و دارو مازندران بررسی شد؛
نسخه پیچی خودسرانه برخی پزشکان در مراکز درمانی کرونایی بصورت غیر قانونی و خارج از روال پروتکل تعریف شده از سوی وزارت بهداشت و درمان برای معالجه بیماران کرونایی است.

حرف شمال| دکتر محمدرضا شیران معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه درمان بیماری کرونا پروتکل مدون کشوری دارد، گفت: بیمه های درمانی داروهایی که تحت پروتکل وزارت بهداشت یا در طرح تحقیقاتی هستند را تقبل می کنند.
 

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسخه پیچی خودسرانه برخی پزشکان در مراکز درمانی کرونایی را غیر قانونی و خارج از روال پروتکل تعریف شده از سوی وزارت بهداشت و درمان برای معالجه بیماران کرونایی اعلام کرد و ادامه این روند می تواند ذخایر دارویی مورد نیاز برای بیماران خاص را با کمبود مواجه کند.
دکتر شیران اظهار کرد: تمام پزشکان در بیمارستان های کرونایی استان موظف به رعایت پروتکل های درمانی و دارویی هستند و هر گونه نسخه پیچی خارج از پروتکل ممنوع است و با متخلفان نیز برخورد می شود.
به گفته وی تاکنون با تعدادی از این پزشکان که نسخه پیچی خارج از پروتکل های درمانی و دارویی داشتند، برخورد شده است.
وی نمونه دارویی ویژه بیماران خاص را که برخی پزشکان برای بیماران کرونایی تجویز می کنند، بدون این که تاثیر در درمانشان داشته باشد را آمپول ای وی ای جی اعلام کرد که بیشتر برای بیماران خاص و افزایش مقاومت بدنی آنها تجویز می شود و تاکید کرد: اگر  داروهای خارج از پروتکل به خصوص داروهایی که براساس سهمیه بندی از سوی وزارت بهداشت و درمان به استان ها برای بیماران خاص اختصاص داده می شود برای سایر بیماران استفاده شود، درمان بیماران خاص را با مشکل جدی مواجه کند.  
 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه برخی دارو ها با منشا گیاهی برای درمان بیماری کرونا معرفی می شوند در حالی که هیچ دارویی گیاهی برای این بیماری وجود ندارند، گفت: دو طرح تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران مجوز گرفتند که یک طرح تحقیقاتی در همان مراحل اولیه نتوانست مجوز دریافت کند یکی از طرح ها نیز به دلیل اینکه نتیجه بالینی مثبتی نداشت تایید نشد ولی برخی از افراد از آن سواستفاده کردند و شربت گیاهی ادعایی برای درمان ویروس کرونا را با قیمت بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون ریال به خانواده بیماران کرونایی فروختند.
وی با تاکید براینکه این دارو هیچ مجوزی از سازمان غذا و دارو دریافت نکرده است، گفت: براساس شکایت خانواده بیماران کرونایی، پرونده چهار متخلف از جمله دو پزشک عامل فروش شربت گیاهی مدعی درمان این ویروس در استان به مراجع قانونی رفت.
 
دکتر شیران اظهارداشت: خانواده بیماران کرونایی داخل و خارج استان که به دلایلی شربت گیاهی ادعایی برای درمان این ویروس را از این افراد و یا سایر افراد متخلف خریداری کردند، می توانند مستندات و شکایت خود را به معاونت غذا و دارو برای برخورد قانونی با متخلفان ارایه دهند.
 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ادامه بابیان اینکه ماسک های موجود به دو  صورت صنعتی و کارگاهی در استان تولید می شوند، گفت: ماسک های صنعتی برای تامین حفاظت کادر بهداشتی و درمانی استان توسط یک شرکت تولیدی داخل استان به دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل تحویل می گردند .
دکتر شیران ادامه داد: به دنبال آن هستیم تا مجوز فعالیت سه کارخانه تولید ماسک را از وزارت بهداشت اخذ کنیم که با راه اندازی آن ها وضعیت تامین و توزیع ماسک در استان بهتر می شود.


نظرگاه شما
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
نظرسنجی
تازه ترین عناوین