harfeshomal News Agency
حرف شمال

اخبار ویژه / خبر تاپ اصلی / حرف شمالی ها / اجتماعی / گفتگو
نسخه چاپی
کد خبر : 797
22-06-1396, 08:49
مایه حیات هدر می رود
تشنگی در چندقدمی دریای خزر/ کابوس آب در چالوس و نوشهر!

قطع مکرر آب به دغدغه روزهای پایانی و گرم تابستان مردم شهرستان‌های نوشهر و چالوس تبدیل‌شده است!

حرف شمال: قطع مکرر آب در شهرستان‌های نوشهر و چالوس سبب نارضایتی اهالی این منطقه شده است و این وضعیت در حالی است که در شبانه‌روز چند نوبت آب برخی مناطق قطع می‌شود.
برخی از شهروندان بابیان اینکه قطع مکرر آب به‌ویژه در روزهای گرم تابستان، کلافه‌مان کرده خواستار تدبیر ویژه مسئولان امر برای رفع مشکلات شدند.
یک شهروند چالوسی که خود را کشوری معرفی کرده و ساکن کوچه شهید فلاح است، بابیان اینکه مشکل قطعی آب تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد، می‌گوید: قطعی آب مشکلات زیادی برای ما که در منزل دارای بیمار هستیم ایجاد کرده است.
وی از مسئولان امر خواست تا برای رفع مشکل کمبود و قطعی آب در شهر چالوس که در ایام تعطیلات با شمار زیاد مسافران مواجه است، داشته باشند.
شهروند دیگری بابیان اینکه همه‌ساله با فرارسیدن فصل گرما حجم مسافرت‌ها به شهرستان چالوس افزایش می‌یابد، می‌گوید: این درحالی‌که آب شرب این شهرستان به‌طور مکرر و بدون اطلاع قبلی قطع می‌شود.
وی که ساکن خیابان عاشورا در چالوس است، ادامه می‌دهد:آب شرب این منطقه در تمام ساعات روز قطع است و از ساعت ۱۲ به بعد وصل می‌شود و این وضعیت سبب نارضایتی اهالی شده است.
شهروند دیگری با عنوان اینکه هرازگاهی آب شرب منطقه بازار روز حدفاصل دبیرستان شهید بخشی تا سه‌راهی قطع است و مسئولان پاسخ منطقی در این زمینه ندارند، می‌گوید: آیا این صحیح است که ضمن پرداخت آب بهاء و نداشتن آب در این فصل گرم از سال، هزینه کنیم و آب از بیرون بیاوریم تا مخزن منزل مسکونی را پرکنیم.
محمدی ساکن منطقه شکریکلای نوشهر نیز بابیان اینکه در این منطقه با مشکل قطعی و افت فشار آب مواجه هستیم می‌گوید: مسئولان پاسخ منطق یو قانع‌کننده‌ای درباره قطع آب در این منطقه ارائه نمی‌کنند.
بعضی از مناطق شهرستان چالوس مدت یک ماه است آب شرب ندارند
فرماندار چالوس نیز وضعیت آب شرب در شهر چالوس را بحرانی دانست و می‌گوید: برای رفع مشکل آب شرب شهر چالوس نیاز به حفر چند حلقه چاه آب و اصلاح شبکه‌های آب‌رسانی هستیم که متأسفانه شرایط سخت زندگی مردم برای مدیران آب و فاضلاب شهری مهم نیست.
زندی بیان داشت: در بعضی از مناطق شهرستان چالوس مدت یک ماه است آب شرب ندارند و من شرمنده این مردم هستم که باید بی‌تدبیری و بی مدیریتی مدیران آب و فاضلاب شهری را تحمل کنند.
نماینده عالی دولت در شهرستان چالوس گفت: وضعیت بحرانی موجود در شهرستان چالوس را به ستاد بحران استان نیز انتقال داده‌ایم اما تا این لحظه شاهد هیچ کمک بهبودیافته‌ای برای وضعیت موجود نبوده‌ایم.
وی گفت: مردم گردن ما حق‌دارند و واقعاً نداشتن مدت طولانی آب شرب زندگی را برایشان سخت می‌کند از استاندار مازندران انتظار داریم در این موضوع ورود پیدا کند و دستور دهد هرچه سریع‌تر جلسه ستاد بحران استان به حضور مدیران آب و فاضلاب شهری برای رفع مشکل آب شهر چالوس تشکیل شود.
وی در پایان گفت: شخصاً برای پیگیری وضعیت و رفع مشکل و بررسی چرایی قطع آب شرب در اداره آب و فاضلاب شهری حاضر شدم اما نیاز است مدیران کل آب و فاضلاب شهری و روستایی به خودشان زحمت بدهند و برای پیگیری مطلوب موضوع در شهرستان حضور یابند.
چالوس مشکل منابع آب ندارد/ شبکه ها فرسوده است
درعین‌حال معاون بهره‌برداری آب و فاضلاب شهری مازندران با عذرخواهی از شهروندان چالوس به دلیل قطع و اختلال درروند آب‌رسانی اظهار داشت: نوشهر و چالوس از منابع آب خوبی شامل چشمه گردوک و اسپی او برخوردار است و ازنظر منابع کم و کسر نداریم.
محمودی بابیان اینکه ۲۵۰ لیتر در ثانیه آب شهر چالوس از نوشهر و چشمه‌های ذکرشده تأمین می‌شود، نیاز آبی این شهر را ۳۶۹ لیتر در ثانیه برای ۱۲۱ هزار نفر جمعیت شهری ثابت، روستایی در مسیر خط انتقال و جمعیت غیر دائم اعلام کرد و گفت: ازنظر منابع آب کمبودی وجود ندارد و فرسودگی بالای ۲۰ درصدی شبکه‌ها ازجمله مشکلات است.
وی به مشکل قطعی آب در روزهای گذشته در چالوس اشاره و اضافه کرد: انجام عملیات عمرانی از سوی اداره راه سبب ضربه خوردن به لوله‌های انتقال آب شد وطولانی شدن زمان مرمت سبب افت ذخایر مخزن آب و بروز مشکلاتی برای شهروندان شد که از همه آنان به خاطر چنین مشکلی عذرخواهی می‌شود.
محمودی بابیان اینکه مشکل آب چالوس در روزهایی که دچار مشکل بود حتی با آب‌رسانی با تانکر رفع شد درعین‌حال تصریح کرد: نقاطی از شبکه چالوس به‌ویژه در منطقه رادیو دریا نیازمند اصلاح شبکه است و برای اصلاح شبکه به اعتبار کلان و حمایت دولت نیاز داریم.
افزایش شمار مسافران و گرمای هوا لزوم تخصیص منابع برای اصلاح شبکه های فرسوده آب را در شهرستان های گردشگرپذیر غرب مازندران از جمله نوشهر و چالوس ضروری می سازد و باید برنامه هدفمند و جامع در این زمینه طراحی شود.بازگشت

©2015 harfeshomal.ir All Rights Reserved