harfeshomal News Agency
حرف شمال

اخبار ویژه / خبر تاپ اصلی / حرف شمالی ها / مجلس / گفتگو / سیاسی
نسخه چاپی
کد خبر : 773
4-05-1396, 01:52
افشای پشت پرده مافیای برنج/سوال 50 نماینده از حجتی برای واردات برنج در فصل برداشت!

واردات برنج در فصل برداشت، ممنوع است و دستور شریعتمداری برای واردات یک اشتباه است؛مافیای برنج به دنبال واردات هستند که هدف شان خرید ارزان برنج کشاورزان و فروش آن با قیمت بالا در بازار است که بیش از 50 نماینده با طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی خواستار پاسخگویی وی در مجلس هستند.

حرف شمال/گروه اقتصادی: محمدصادق حسنی جوریابی نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق مصوبه دولت و توافق با نمایندگان مجلس واردات و توزیع برنج در فصل برداشت ممنوع است، گفت: بر اساس تصمیم گرفته شده در سال گذشته، در فصل برداشت برنج، هر گونه برداشت در چهار ماه از سال (تیر تا مهر) ممنوع است و دولت حق واردات و توزیع برنج خارجی را ندارد.

وی با بیان اینکه من نماینده اصلاح طلب و حامی دولت هستم اما معتقدم که دولت دیواری کوتاه تر از کشاورزان و تولید کننده پیدا نمی کند، تصریح کرد: اینکه آقای شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور به حجتی وزیر جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان نامه می نویسد تا با لغو مصوبه هیئت وزیران در خصوص ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت، واردات صورت گیرد، نشان می دهد که پشت پرده دست هایی وجود دارد و خبرهایی است.

 نماینده اصلاح طلب مجلس با بیان اینکه شریعتمداری اشتباه کرد چنین نامه ای نوشت، گفت: اینجانب به همراه برخی دیگر از نمایندگان مجلس نسبت به این نامه و اقدام شریعتمداری اعتراض و انتقاد کردیم و خواستار تجدید نظر آقایان در این زمینه شدیم.

حسنی جوریابی با تاکید بر اینکه مافیای برنج به دنبال واردات هستند و در همین زمینه به شریعتمداری فشار وارد کردند، گفت: این مافیا از قصد و با هدف سودجویی در فصل برداشت، برنج وارد می کنند تا برنج تولید داخل را با قیمت ارزان از کشاورزان بخرند و با خارج شدن برنج از دستکشاورزان، در بهمن و اسفند ماه با قیمت بسیار بالاتر در بازار عرضه کنند.

 وی با بیان اینکه واردات برنج در فصل برداشت جز رانت خواری و وجود دست های پنهان مافیا نیست، افزود: در همین زمینه ما بیش از 50 نماینده مجلس با طرح سوال از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی خواستار پاسخگویی وی در مجلس شدیم و سوال خود را تحویل هیئت رئیسه مجلس دادیم.

این نماینده حامی دولت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظاهرا قدرت وزیر جهاد کشاورزی برای جلوگیری از واردات برنج کفایت نکرد، افزود: حجتی مخالف واردات است اما چون در این زمینه مسئولیت دارد و باید مانع واردات شود، ما از وی در مجلس سوال کردیم که باید با حضور در کمیسیون کشاورزی مجلس پاسخگو باشد.

حسنی جوریابی با اشاره به تعطیلات 2 هفته مجلس و باز گشایی مجلس از 14 مرداد، گفت: قطعا بعد از بازگشایی مجلس نسبت به واردات برنج در فصل برداشت اعتراض خواهیم کرد و پشت پرده مافیا در این زمینه را افشا می کنیم.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم واردات برنج در فصل برداشت با هدف زمین زدن تولیدات داخلی و سود مافیاست و باید جلوی آنرا گرفت.

 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به حجم واردات برنج به کشور گفت: بر اساس اخبار، اطلاعات و آمارهایی که داریم معتقدیم که به اندازه 10 سال برنج وارداتی در کشور وجود دارد و اگر تا 10 سال برنج وارد نشود، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

حسنی جوریابی تصریح کرد: هر کس ادعا دارد که به واردات برنج نیاز است بخصوص در فصل برداشت، من حاضرم طبق اسناد و مدارک ثابت کنم که تا 10 سال اگر برنج وارد نشود، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

 وی با اشاره به سفر نوبخت سخنگوی دولت به استان گیلان گفت: اینجانب در جلسه ای با حضور آقای نوبخت در این زمینه اعتراض کرده و خواستار لغو دستور شریعتمداری و جلوگیری از واردات برنج شدم.

 نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد تا با پیگیریهای مسئولین دولتی و انتقال دغدغه ها و نگرانیهای نمایندگان مجلس، جلوی واردات در فصل برداشت گرفته و دستور شریعتمداری لغو شود.

 محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور رئیس کارگروه تنظیم بازار در دهم تیرماه به حجتی وزیر جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، خواست تا با لغو مصوبه هیئت وزیران در خصوص ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت، واردات برنج در فصل برداشت صورت گیرد./بولتن نیوزبازگشت

©2015 harfeshomal.ir All Rights Reserved